8.8 C
Jonava
2024 / 04 / 28

Dabar pats metas pasirūpinti savo emocine sveikata

Ar jau skaitėte?

Sezonų kaita ir gaunamas mažesnis saulės šviesos kiekis daro nemenką įtaką žmonių emocinei ir psichinei sveikatai. Psichologė, kognityvinės elgesio terapijos praktikė bei „Anima psichologija“ centro įkūrėja Viktorija Bartkutė-Vyšniauskienė sako, jog psichinė sveikata yra lygiai taip pat svarbi kaip ir fizinė, tad dalijasi patarimais, kaip tinkamai ja pasirūpinti.

- Reklama -

Vitamino D trūkumas

Įpusėjus rudeniui, mus vis rečiau džiugina šilti ir saulėti orai. Dėl to dažniau susiduriame su peršalimais, o sezonų kaita ir gaunamas mažesnis saulės šviesos kiekis taip pat daro įtaką mūsų emocinei savijautai. Anot psichologės, spalis minimas kaip Psichikos sveikatos mėnuo ne veltui, nes būtent šiuo metu orai tampa labiau rudeniški, tad reikia įdėti daugiau pastangų, kad jaustumėmės laimingi.

Depresija.

„Tarptautiniai tyrimai rodo, kad maždaug 5 proc. pasaulio gyventojų kasmet patiria sezoninių psichikos sveikatos sunkumų, kurie tęsiasi nuo rudens iki pavasario. Dažniausiai taip yra tose šalyse, kurios turi keletą sezonų. Saulė pamaitina mūsų organizmą vitaminu D, o jis yra labai svarbus gerai nuotaikai, energijai palaikyti. Kai šio vitamino gauname mažiau, natūraliai ir nuotaika prigęsta. Slogumui įtakos turi ir lietus, apsiniaukę orai, daugybės veiklų atsisakymas šaltuoju sezonu, kai kuriems – ir aktyvaus laisvalaikio stygius“, – teigia V. Bartkutė-Vyšniauskienė.

Liūdesys ar kažkas rimčiau?

Anot psichologės, labai svarbu atskirti, ar asmuo jaučiasi depresyviai, ar patiria realius depresijos simptomus. Jei kankina tingulys, liūdesys, nuovargis ar nerimas, bet po kelių dienų jaučiamas būsenos pagerėjimas, tada po kurio laiko vėl apninka niūri nuotaika, o dar vėliau grįžta optimizmas – nereikėtų pernelyg jaudintis. Tačiau patartina atkreipti dėmesį į savo elgesį ir ieškoti būdų kaip sau padėti jaustis gerai.

„Labai svarbu bent akimirkai sustoti ir įsivardinti kaip jaučiuosi, ko noriu, ko nenoriu, kas man teikia džiugesį, o kas mane liūdina. Atpažinti savo jausmus yra būtina, ypač jei jie yra neigiami. Natūralu, kad šaltuoju sezonu, kitaip nei šiltuoju, dažniau liekame namuose, stinga draugų kompanijos, gero oro ir su tuo susijusių veiklų, pramogų. Atėjus rudeniui turime pasvarstyti, ką galėtume daryti kitaip, kad būtų lengviau įveikti užklupusią stagnaciją ir prastą nuotaiką“, – pažymi V. Bartkutė-Vyšniauskienė.

Svarbu spręsti kylančius iššūkius

Gyvybės draudimo paslaugas teikiančios bendrovės „PZU Lietuva gyvybės draudimas“ Pokyčių ir produktų skyriaus vadovė Kristina Ruseckienė sako, kad savo emocine sveikata žmonės turėtų rūpintis visada, o tai padėti padaryti gali sveikatos priežiūros specialistas.

- Reklama -

„Emocinė ir psichologinė žmogaus būklė neša lygiai tokią pačią svarbą, kaip ir fizinė. Kai organizmas siunčia ženklus, kad mus puola liga, nedelsdami kreipiamės į šeimos gydytoją, tad pajutus, kad kažkas trukdo jaustis visavertiškai – reikėtų taip pat pasikalbėti su specialistu“, – teigia K. Ruseckienė.

Anot jos, bendrovės teikiamos telemedicinos paslaugos ir galimybė nuotoliniu būdu pasikalbėti su gydytoju nėra skirta vien su fizinės sveikatos iššūkiais susiduriantiems asmenims. Gydytojai gali padėti spręsti ir emocinės savijautos problemas, paskirti reikiamus tyrimus ar išrašyti siuntimą pas reikiamą specialistą.

Kaip dar sau padėti?

Psichologė paaiškina, kad siekiant šalin nuvyti nemalonią savijautą, svarbiausia nelaukti, kol tai savaime praeis, o imtis ją galinčių pakeisti veiksmų, kurie padėtų sukurti sveiką balansą tarp ramybės ir intensyvaus ritmo.

„Tiems, kurie rudenį pasitinka sėsliau, liūdnomis nuotaikomis, vertėtų į savo laisvalaikį įtraukti aktyvesnių veiklų: sportą ar kitus užsiėmimus, pasivaikščiojimus, išvykas. Tai padės sukurti balansą, pataisys nuotaiką pakeliant seratonino lygį. O tiems, kurie jaučiasi pavargę nuo įtemptos rutinos, jaučiasi nerimastingi, tarsi nerandantys vietos, patartina nepamiršti tokių raminančių veiklų kaip meditacija ar joga, SPA procedūros salonuose ar namuose“, – priduria V. Bartkutė-Vyšniauskienė.

Visgi, jei keletą savaičių ar net mėnesį asmuo nenori užsiimti anksčiau džiuginusia veikla, neturi jėgų įprastoms veikloms, nebemato prasmės kasdienybėje, darbe, bendravime su draugais ar artimaisiais, nuolat kankina niūrios, tamsios mintys, menka savivertė – reikėtų susirūpinti ir kreiptis į gydytoją ar psichologą-psichoterapeutą. Mat tai, anot psichologės, gali būti depresijos požymiai.

Laurita Putnaitė

TOP naujienos

Nedarbo grimasos: trečdalis bedarbių prieš karantiną nebuvo dirbę Lietuvoje

Daugiau nei pusė šalyje šiemet registruotų bedarbių negavo „Sodros“ nedarbo išmokos, nes nėra dirbę nė 12 mėnesių per pastaruosius dvejus su puse metų. Be...

Šokoladinės paprikos – dūminio skonio daržovė, kurią išbandyti verta: kuo jos ypatingos ir ką vertą pasigaminti?

Ar esate girdėję apie šokoladines paprikas? Jeigu ne – dabar puikus metas jų paragauti. Šios rūšies paprikos ne tik pasižymi išskirtine raudonai ruda spalva,...

Tarptautinės mėsainių dienos proga – netikėtas jų receptas su veganiškais žirnių pagrindo paplotėliais

Šiandien, gegužės 28 d., visame pasaulyje minima tarptautinė mėsainių diena. Nors šį sotų patiekalą daugelis laiko „greitu maistu“, naudojant kokybiškus, sveikatai palankius ingredientus ir...

Kartu su sveikatos reforma keisis ir paslaugų apmokėjimas

Rengiant sveikatos priežiūros įstaigų struktūrinę reformą planuojami ir konkretūs paslaugų apmokėjimo pokyčiai. Tikimasi, kad numatomos finansavimo permainos leis padidinti sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą pacientams...

Nuo tvenkinio iki vitrinos – trumpiau nei para: žuvininkė pataria, kaip atpažinti šviežią žuvį

Nuo sausio Lietuvos prekybos centruose nelikus gyvų žuvų akvariumų, pirkėjams siūloma įsigyti jau vartojimui paruoštos šviežiai išdarinėtos žuvies. Prekybos tinklui „Rimi“ šviežią žuvį tiekiančio ūkio „Birvėtos tvenkiniai“ įkūrėja, biologė Edita Brukštuvienė užtikrina, kad prekybos...

Tvorą pasienyje galime turėti labai greitai: tereikia kelių esminių sprendimų

Komentuoja teisės firmos „Sorainen“ partneris Laurynas Lukošiūnas Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatų koregavimas, kad būtų galima kuo skubiau pasienyje statyti fizinius barjerus migrantams stabdyti, yra nebūtinas. Kaip parodė per koronaviruso pandemiją išmoktos pamokos, įsigyti tam tikras...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS