9.7 C
Jonava
2024 / 04 / 29

Kokių pokyčių pandemija įneš į probleminių lošėjų gyvenimus?

Ar jau skaitėte?

Pamėgtų pramogų spektras keičiasi

- Reklama -

Lietuvoje įsiplieskus koronaviruso epidemijai, Lietuvos Respublikos Vyriausybė, siekdama apsaugoti mūsų šalies gyventojus nuo galimo ligos plitimo, ėmėsi prevencinių priemonių. Daugelis mūsų, laikydamiesi griežtų Vyriausybės rekomendacijų, dirbame nuotoliniu būdu namuose, ir laiką dažniausiai leidžiame tik savo šeimos rate.

Lietuvoje paskelbus karantiną, pramogų vietos lankytojams užvėrė duris. Nuo kovo vidurio gyventojams tenka pasitelkti savo vaizduotę kuriant naujas arba prisiminti seniai pamirštas pramogas, hobius, kurie aktyvaus gyvenimo periodu paskendo mūsų atminties kertelėse.

Vyriausybės sprendimas apriboti arba uždrausti pramogų vietoms vykdyti savo veiklą palietė ir azartinių lošimų verslą. Visos antžeminės lošimų organizavimo vietos nuo 2020 m. kovo 16 d. turėjo stabdyti savo veiklą. Lietuvos gyventojų, kurie neperžengė saugios pramogos (socialinio) lošėjo ribos arba tų, kurie rinkosi kitokias pramogas nei lošimai, ši žinia nepaveikė, tačiau kas nutiks su asmenimis, kuriems lošimas kelia problemų?

Sudėtingas laikas probleminiams lošėjams

Azartiniai lošimai – tai specifinė pramogos forma, kuri tam tikriems asmenims gali sukelti labai rimtų neigiamų pasekmių: finansinių, socialinių, psichologinių. Tyrimų duomenys atskleidžia, kad asmenų, kurie negali kontroliuoti savo lošimo, Lietuvoje yra 2,5 proc., skaičiuojant nuo visų Lietuvos gyventojų. Daugelis mokslininkų teigia, kad probleminis lošimas turi sąsajų su padidintu stresu, polinkiu į slogias nuotaikas, psichiką veikiančių medžiagų vartojimu, miego sutrikimus, aukštą savižudybės riziką. Dažniausiai tai siejama su probleminio lošėjo gyvenimo būdu, kuris pradeda kisti, kai prarandama lošimo kontrolė. Tai veda link didelių finansinių nuostolių, pašlijusių santykių su artimaisiais, netinkamų sprendimų priėmimo. Taip susiformuoja užburtas ratas, kai lošėjas mano: „Lošiu, kad išvengčiau slogių jausmų ar pabėgčiau nuo streso, galvodamas, kad tokiu būdu galiu susitvarkyti savo finansines ir santykių problemas“. Realybė yra kitokia. Lošimas esamas problemas tik gilina, kadangi lošimo metu tokie lošėjai sąmoningai nesugeba sukontroliuoti savo lošimo impulso ir visiškai praranda kontrolę.

- Reklama -

Geras laisvalaikis – Geras SUDOKU


Dauguma probleminių lošėjų teigia, kad gebėjimas rasti kitų užsiėmimų gyvenime jiems yra vienas iš būdų atsiriboti nuo minčių apie lošimą. Šiuo sudėtingu laikotarpiu esame priversti keisti savo įprastą gyvenimo ritmą ir dėl to patiriame dar didesnį stresą ir įtampą nei įprastai. Todėl labai svarbu yra tinkamai pasirūpinti ne tik savo fizine, bet ir psichologine sveikata.

Probleminiams lošėjams šis laikas yra dar sudėtingesnis. Nesigydydami tokie asmenys neranda būdų, kurie būtų saugūs įveikti stresą, dėl to dažniausiai stresą slopina lošdami. Nepaisant to, kad antžeminės lošimų organizavimo vietos savo veiklą sustabdė, internetiniai lošimai liko laisvai pasiekiami. Šiuo metu Europos lošimų ir lažybų asociacija (EGBA) yra parengusi ir paskelbusi deklaraciją dėl koronaviruso „Covid-19“ bendrovėms, organizuojančioms azartinius lošimus internetu (tekstą lietuvių kalba galite rasti Lošimų priežiūros tarnybos interneto svetainėje arba „Facebook“ paskyroje). Deklaracijoje prašoma atkreipti dėmesį ir į asmenis, kurie turi problemų dėl lošimų. Lošimų priežiūros tarnyba minėtos deklaracijos turiniu yra pasidalinusi tiek su žniasklaidos atstovais, tiek su azartinius lošimus Lietuvoje organizuojančiomis bendrovėmis, todėl bus galima pamatyti, kiek socialiai yra atskingos ir kaip deklaracijoje pateikta informacija vadovausis azartinius lošimus organizuojančios bendrovės.

Kaip galiu padėti sau, jei turiu problemų dėl lošimo?

Ne mažiau svarbus yra ir paties lošiančiojo noras ir gebėjimas sau padėti.

Jei visgi manote, kad turite problemų dėl lošimo, patarsime Jums, kaip šiuo sudėtingu periodu galėtumėte padėti sau:

  1. Įsisąmoninkite, kad Jūs daugiau niekada gyvenime negalėsite lošti saugiai, nepakenkdamas sau.
  2. Įsisąmoninkite, kad Jūs niekada neišlošite praloštų pinigų. Bet kokie bandymai tai padaryti besąlygiškai ves tik prie dar didesnės duobės.
  3. Atsisakykite bet kokio dalyvavimo azartiniuose lošimuose ir loterijose (įskaitant ir lošimą bei loterijas artimoje namų aplinkoje).
  4. Apsiribokite nuo lošimo. Pateikite prašymą Lošimų priežiūros tarnybai, kad Jus įtrauktų į Apribojusių savo galimybę lošti asmenų registrą.
  5. Venkite laidų, kurios transliuoja azartinių lošimų vaizdus arba lošimo turnyrus. Tokios transliacijos stimuliuoja psichiką ir skatina norą lošti.
  6. Bendraukite su tais asmenimis, kurie nedalyvauja lošimuose arba šiuo metu sveiksta nuo probleminio lošimo.
  7. Nelikite su savo jausmais vienas, ypač, jei jie prieštaringi. Raskite patikimą asmenį, su kuriuo galite dalintis savo mintimis apie norą lošti arba iš to kylančiais jausmais.
  8. Pasidalinkite savo finansų valdymu su patikimu asmeniu, tai geras pagalbos būdas, siekiant apsisaugoti nuo lošimo.
  9. Atraskite kitas pramogas, kurios Jums kelia malonius jausmus.
  10. Daugiau dėmesio skirkite bendravimui su savo artimaisiais.
  11. Susidėliokite savo dienotvarkę ir stenkitės griežtai jos laikytis.
  12. Kreiptis pagalbos yra stiprybės ženklas. Kreipkitės į psichologus arba Anoniminių lošėjų grupes, jie turi patirties ir tikrai gali Jus suprasti.

Pagalba lošėjams ir jų šeimos nariams: http://nebenoriu-losti.lt/

Emocinė ir psichologinė pagalba karantino metu:

http://socmin.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/socialine-integracija/emocine-ir-psichologine-pagalba?fbclid=IwAR0kiD3yvIygo9pX0HGQ17OgjfWVZ4Bmh90Pzl6HSU_qfV22mqSb07Qlb_U#Emocin%C4%97%20ir%20psichologin%C4%97%20pagalba

Lošimų priežiūros tarnybos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos informacija

TOP naujienos

Gudrūs būdai, kaip panaudoti jaunystės šaltinį – alaviją: gaminkite želė, virkite sriubas

Prieš pat prasidedant kalendorinei žiemai parduotuvių lentynas papildė tikrų tikriausias šaltojo sezono hitas – alavijų lapai. Jie stebina išskirtinėmis skonio ir naudos organizmui savybėmis....

Atskleidė, kurie pigūs produktai gali virsti gurmaniškais pietumis

Dažnas iš mūsų sukame galvą, kaip nustebinti savo šeimyną kulinariniais šedevrais, tačiau nesiimame eksperimentų manydami, jog jie gali viršyti šeimos numatytą biudžetą maistui dienai,...

Šiandien bus debesuota su nedideliais pragiedruliais

Sausio 28 d. per Lietuvą nusidrieks tarp ciklonų įsiterpusi aukštesnio atmosferos slėgio juosta. Šiandien bus debesuota su nedideliais pragiedruliais. Vietomis, daugiausia Vakarų Lietuvoje, krituliai, vyraus...

Prikelkite savo seną telefoną antram gyvenimui

Įsigijus naują telefoną visuomet kyla klausimas ką daryti su senuoju – parduoti, atiduoti ar pasilikti. Technologijų ekspertai siūlo neskubėti išmesti seno, bet dar veikiančio...

Rudeninė atmintinė žvejams mėgėjams

Šiuo metu vyksta lašišinių žuvų nerštas, todėl daugelyje lašišinių upių ir upeliuose, kuriuose gyvena margieji upėtakiai, draudžiama bet kokia žvejyba, įskaitant ir invazinių vėžių gaudymą. Aplinkosaugininkai primena, kad iki gruodžio 31 d. draudžiama žvejoti upėtakiniuose...

Advento kalendoriaus istorija: kaip 24 langeliai tapo būtinu Kalėdų laukimo atributu

Ar žinojote, nuo ko prasidėjo advento kalendorių, vainikų ir žvakių istorija? Nors šiandien advento kalendoriai tradiciškai pradedami gruodžio 1 d., seniau jie buvo vadinami Kalėdų arba Švento Mikalojaus kalendoriais ir dovanojami vaikams gruodžio 6-ąją,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS