22.1 C
Jonava
2024 / 07 / 27

Maltiečių globojamas Petras: „Kai esi ne vienas, viską gyvenime gali padaryti“

Ar jau skaitėte?

„Kas yra ta meilė? Tai gražiausi gyvenimo prisiminimai. Vestuvės kaime žiemą, kai sniego buvo iki pusės arklio. Pavasariais alyvos, mėgstamiausios žmonos gėlės. Sode buvau pasisodinęs, kad galėčiau jai padovanoti. Pyragai. Visada iš darbo laukdavo grįžtančio su prikeptais pyragais. Prie saldumynų nepratęs pratinausi iš naujo, – tyliai pasakoja Petras ir graudžiai priduria: – Norėjosi dar ilgiau pabūti dviese…“

- Reklama -

„Meilė yra amžina, vienkartiniams dalykams nepriklauso“

88-erių Petras iš Prienų yra našlys. 51 metus laimingai gyveno su savo Regina, petys petin, kol vieną dieną liko be pačio artimiausio žmogaus. Buvęs geologas dabar pensininkas, apie Dangun iškeliavusią žmoną kalba su švelniu grauduliu: „Kol žmogus jaunas, sveikas, darbingas, esi visur tinkamas, turi draugų, pažinčių, bet kada ateina nelaukta senatvė, tuomet viskas pasikeičia, nebelieka draugų, o galiausiai nebetenki artimiausios gyvenimo draugės ir pasilieki vienas tarp keturių sienų. Tada prasideda negalia, nemiga, skausmai ir nebežinai žmogus, ką toliau beveikti. Atrodo, esi niekam nereikalingas, nieko vertas, nieko nenusimanantis. Beribė neviltis.”

Nuotraukos Egidijaus Knispelio ir iš maltiečių archyvo..

Petro žmona ilgai sirgo – net 12 metų ją slaugė, kiekvieną dieną rūpinosi, kartu valgyti gamindavo. Bet buvo kartu. „Niekad niekur su žmona vienas nuo kito neklaidžiojom. Visą laiką bendrai, nieko neskaičiuodavome – ar vienas daugiau, ar mažiau padarydavo. Todėl ir nebuvo ginčų. Mano supratimu, meilė yra Dievo kūrinys, o toliau, jeigu žmogus gyvena pagal Dievo įsakymus, tuomet viskas savaime vyksta, ir meilė savaime vyksta. Kiekviena akimirka yra šventas dalykas. Kaip be šilumos ir saulės neauga žolė, niekas neauga, taip ir meilė be Dievo palaimos. Kaip yra nuo senovės pasakyta, be Dievo palaimos net ir naktį anksti atsikėlęs pavėluosi. Meilė yra amžina, vienkartiniams dalykams nepriklauso.“

Rimgailės apsilankymas kaip ištroškusiam gurkšnis vandens

Tokį liūdną ir vienišą, tik ką netekusį savo gyvenimo meilės, Petrą prieš trejus metus sutiko maltiečiai. Rimgailės, jaunosios maltietės, tada dar moksleivės, apsilankymai tapo senoliui viltimi. „Nušvinta liūdesio pilnas kambarys gaivia jaunystės šviesa, kai ji ateina, po tokių vizitų net geriau miegu, nebekankina tas vienatvės sunkumas ir ilgesys. Nes kai lieki vienišas tarp keturių sienų, tuomet susimąstai. Ir atrodo, kad visai nebūta to gyvenimo…“

Labiausiai Petras nerimavo prieš pirmąsias vienišas Kūčias. „Visada su Irena 12 patiekalų šventiniam stalui ruošdavome. Dabar bus kitaip, – ir nedrąsiai kreipėsi: – Gal ir Kūčioms suteiksite malonę pabūti…“ Žinoma, Petras neliko vienas per šventes, tad atsidėkodamas senolis parašė maltiečiams padėką. „Aš pensininkas Petras nuoširdžiai dėkoju maltiečių bendruomenei už man senukui suteiktas ne tik materialias, bet ir dvasines malones. Jaučiu, kad be jūsų pagalbos, po žmonos mirties, vargu ar būčiau atsilaikęs prieš šio pasaulio audras. Jums suteikus moralinę, dvasinę pagalbą, aš jaučiuosi, kad net atėjus šventėms, nelikau apleistas. Labai nuoširdžiai dėkoju jūsų savanorei, nuolatos mane lankančiai Rimgailei, kuri atneša karštos šviežios sriubos, bet svarbiausiai dvasinio peno, kurio nenusipirksi nei parduotuvėje, nei vaistinėje. Nuo mūsų, senų ir vienišų, jums visiems linkiu stiprios sveikatos, Dievo palaimos ir tariu tūkstančius ačiū.“

„Kol esi jaunas ir sveikas, nepatyręs netekčių, daug ko neįvertini“

Ir šiandien senolį lankanti maltietė Rimgailė prisimena, koks nejaukus pradžioje buvo Petro gedulas ir liūdesys. „Būdavo pradedu džiaugtis pavasarinėmis alyvomis, o Petras atsidūsta – mėgstamiausios Reginos gėlės. Per pirmuosius susitikimus net prakalbinti jį sunku būdavo, nors matydavau, kad labai laukdavo. Džiaugdavosi maistu, nes po netekties visai nenorėjo nieko gaminti. Sakydavo, noriu keliauti pas žmoną.“

- Reklama -

Dabar jau santykiai visai kitokie. Susitinka jiedu 2 kartus per savaitę ne šiaip pabendrauti, o šaškių turnyrams. Pradžioje Rimgailei nekaip sekėsi – nemokėjo. Net specialią programėlę parsisiuntė, kad geriau ėjimus žinotų, juk varžovui taip bus įdomiau žaisti. Bet Petras atlaidžiai žiūri į merginos klaidas ir pabrėžia, kad visada laimi draugystė. Toks šiltas senelio ir anūkės ryšys.

Dviese viską gyvenime įmanoma padaryti

Senolio ir Rimgailės draugystė tęsiasi jau trejus metus. Šiandien mergina jau žino visą Petro ir Reginos meilės istoriją. Kaip jiedu susipažino po karo, abu našlaičiai buvo, netekę visų artimųjų. Regina įvaikinta, o Petras gyveno vienas, nes tėtį per karą nušovė, o mamą už tai, kad slėpė giminaitį partizaną, ištrėmė į Sibirą. Taip jiedu vieniši ir suėjo. Visam gyvenimui. Petras prisimena, kaip Regina jo vis prašydavo kuo daugiau su ja būti kartu. „Mums vis trūko laiko. Vis norėjosi būti dviese, juk dviese viską gyvenime įmanoma padaryti.“

Kartą Rimgailei atvykus pas Petrą buvo pranešta – šiandien susitikimas bus rimtas: klausysimės Reginos įrašytų dainų. Pasirodo, po žmonos mirties aparatukas su įrašais buvo dingęs ir atsirado tik po 3 metų. Tai ženklas, kaip sako senolis, kad Rimgailei atėjo laikas išgirsti Reginos partizaninių dainų apie tėvynę, ilgesį, meilę. Petras jų klausosi kiekvieną rytą ir vakarą.

Yra likę Reginos pieštų paveikslų ir kryželiu siuvinėtų rankdarbių. Bet Petras dar jų nekabina. Ištraukęs parodė Rimgailei. Jausmai užplūdo: „Ypatinga meilė yra tada, kai vienas kitą supranti be jokių savanaudiškumų. Nereikia jokių ginčų ir karų, muštynių. Pagrindas meilės – vienas kitą papildyti. Meilėje turi būti magnetas, kad trauktų prie to žmogaus. Atrodo, kad prisilieti prie mylimosios ir ištirpsti kaip vaškas…“, – mintimis dalijasi Petras. Bet jau labiau filosofiškai nei liūdnai.

Kad senatvė netaptų vienatvės sinonimu

Tokių istorijų apie nugalėtą vienatvę, maltiečių ir globojamų žmonių draugystę – tūkstančiai. Jos su laiminga pabaiga. Tačiau būna ir kitaip. Kad senatvė netaptų vienatvės sinonimu, maltiečiai skelbia viešinimo kampaniją „Kai lieka tik vienatvė“ ir kviečia visuomenę atkreipti dėmesį į vyresnių žmonių vienatvės problemą. Kampanija kviečia kiekvieną prisidėti prie pagalbos vienišiems seneliams skiriant 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM) maltiečiams.

Maltiečiai šiuo metu 42 Lietuvos miestuose globoja 2800 senyvo amžiaus žmonių. Skirdami 1,2 proc. gyventojų pajamų mokesčio maltiečiams, jūs prisidedate prie paramos jiems. Daugiau informacijos https://maltieciai.lt/12-proc-parama/

Daiva Grikinienė
Ryšių su visuomene specialistė
Maltos ordino pagalbos tarnyba

TOP naujienos

Smulkintuvas už 3 Eur, šaldytuvas už 160 Eur: galime sutaupyti ne tik savo naudai

Knygą „Pinigų laiškai. Lietuviška taupymo istorija“ neseniai išleidęs psichologas-psichoterapeutas Timas Petraitis, laisvalaikiu dirbantis kurjeriu, per 5 metus sutaupė 70 tūkst. eurų. Taupymo modelis apėmė...

Pravers naujais mokslo metais: būdai turėti geresnę atmintį ir įsiminti daugiau

Ar esate patyrę jausmą, kai dešimtą kartą skaitote tą patį, pabandote atsiminti, bet galvoje – tuščia. Vėl atsiverčiate knygą ir vėl beviltiškai bandote kišti...

Liepos 18-oji: vardadieniai, dienos INFO, aludarių diena

Liepos 18-oji – Tarptautinė aludarių diena. Liepos aštuonioliktoji – 200-oji metų diena (ketvirtoji 29-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 166 dienos. Savo vardadienius šiandien...

Gydytoja paneigė mitus: kada badavimas prieš kraujo tyrimus nėra būtinas?

Jau daugiau nei pusšimtį metų Lietuvoje ir daugelyje kitų šalių kraujo tyrimus gydytojai rekomenduoja atlikti nieko nevalgius bent 8 valandas. Tokia praktika buvo taikoma...

Vyturių ir pelėdų pusryčiai turėtų skirtis: patarimai, kada ir ką turėtume valgyti prabudę (4...

Šylant orams norisi ne tik daugiau laiko praleisti lauke, bet ir mažiau jo sugaišti virtuvėje, o galbūt pakeisti savo mitybą sveikatai palankesniais patiekalais. Balandį švęsdamas geros savijautos mėnesį prekybos tinklas „Rimi“ siūlo atkreipti dėmesį...

Horoskopai liepos 19 dienai

AVINASPradedate naują savaitę turėdamas pernelyg daug darbų ir pernelyg mažai laiko jiems atlikti. Išskirkite prioritetus ir optimizuokite dienotvarkę. Stenkitės neprievartauti savęs. Jei darbas neteikia malonumo, vargu ar bus atliktas tinkamai. JAUTISPagaliau pajusite tvirtą žemę po...

Rekomenduojame

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS