4.2 C
Jonava
2024 / 04 / 19

Pridėtinis cukrus: kaip neapsirikti renkantis maisto produktus?

Ar jau skaitėte?

Tokie kasdieniai maisto produktai kaip pienas, sultys ar džiovinti vaisiai atsiduria dažname pirkinių krepšelyje, tačiau net ir iš pirmo žvilgsnio sveikais laikomuose produktuose gali slėptis keletas arbatinių šaukštelių pridėtinio cukraus. Dietologas paaiškina, kodėl pirkėjai vis dažniau atkreipia dėmesį į maisto gaminių etiketes, o pagardų ir padažų gamintojas „Daumantai LT“ pristato naujausių padažų be pridėtinio cukraus gamybos subtilybes.

- Reklama -

Per dieną – ne daugiau 6 arbatinių šaukštelių cukraus

Daugybė prekybos centruose parduodamų produktų, tarp jų – ir lietuvių pamėgtos mišrainės, kurios pirmiausia asocijuojasi su sūriais ar rūgščiais skoniais, savo sudėtyje taip pat turi pridėtinio cukraus, nors žvelgiant į etiketę tai gali pastebėti ne visi. Gydytojas dietologas Edvard Grišin pasakoja, jog ingredientų sąraše pamačius nurodytą datulių, kiaulpienių ar ryžių sirupą reikėtų neapsigauti – tai irgi yra pridėtinis cukrus.

„Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijomis, pridėtinio cukraus paros norma žmogui yra 25 g arba 6 arbatiniai šaukšteliai. Palyginimui, vidutiniškai saldintas 100 g jogurtas gali turėti nuo 10 iki 15 g pridėtinio cukraus, tad jei suvalgome mažą indelį saldesnio jogurto – paros norma jau būna pasiekta ar netgi viršyta“, – atskleidžia gydytojas dietologas pabrėždamas, jog tiek Europoje, tiek Amerikoje pridėtinio cukraus vidutiniškai suvartojama net 15–17 arbatinių šaukštelių per parą.

E. Grišin pastebi, kad vis didesnė dalis žmonių atkreipia dėmesį į pridėtinio cukraus perviršio keliamą žalą organizmui: neigiamą įtaką darbingumui, mąstysenai, emocinei būklei, virškinamajam traktui, širdies ir kraujagyslių sistemai bei netgi onkologinių ligų atsiradimo rizikai. Be to, kaip ir pasako pats žodis „pridėtinis“, didesnis cukraus kiekis gaminyje daro jį kaloringesnį, tad maisto mylėtojai vis dažniau ieško produktų be jo. Dietologas pažymi, kad skaitant produkto etiketę, taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, ar jame nėra tokių priedų, kaip konservantai ar saldikliai.

„Savo pacientams visuomet sakau, kad kuo trumpesnė produkto etiketės sudedamųjų medžiagų dalis, tuo maisto produktas žmogui yra palankesnis. Jei, pavyzdžiui, besirinkdami pomidorų padažą, etiketėje esančio sudedamųjų dalių sąrašo viršuje nepamatysite didesnio kiekio pomidorų ar pomidorų pastos, žinokite, kad tai nėra natūralus produktas“, – aiškina E. Grišin.

Natūraliai ryškus skonis

Lietuviškų pagardų ir padažų gamintojas „Daumantai LT“ vartotojams pristatė ilgai lauktas naujienas – pomidorų padažą ir kečupą be pridėtinio cukraus. Produktuose taip pat nėra fruktozės, saldiklių ar konservantų, o ryškus jų skonis išgaunamas dar didesniu pomidorų pastos kiekiu ir gausybe natūralių prieskonių, tokių kaip saldžiosios raudonosios paprikos, gvazdikėliai bei cinamonas.

- Reklama -

„Daumantai LT“ Produktų plėtros vadovas Domas Grinkevičius sako, jog Lietuvoje stebima auganti sveikesnių maisto produktų tendencija – pirkėjai vis dažniau žvalgosi į tuos gaminius, kuriuose yra mažas nenatūralių priedų kiekis, siekia papildyti savo pirkinių krepšelį becukriais ar ekologiškais pirkiniais.

„Karantinas iš tiesų nemenkai prisidėjo prie sveikesnės gyvensenos paieškų. Pastebime, kad dažnam pirkėjui, vienas iš kriterijų, pasirenkant produktą, yra ne tik jo skoninės savybės, bet ir sudėtis. Lietuviai rūpinasi, kad ant jų valgomojo stalo atsiradę produktai turėtų kuo natūralesnį skonį, būtų pagardinti ne dirbtiniais priedais, o tikrais prieskoniais, turėtų mažiau druskos ar cukraus“, – sako D. Grinkevičius.

Jis priduria, kad įmonės atstovai kiekvienais metais dalyvauja tarptautinėse parodose, kuriose susipažįsta su viso pasaulio gamintojų produkcija, naujausiomis gastronominėmis tendencijomis, dar atidžiau pažvelgia į vartotojų lūkesčius. Anot D. Grinkevičiaus, pristatant naują produktą, per daugybę metų įgauta patirtis ir išlaikytas artimas ryšys su kulinarinio pasaulio atstovais padeda būti arčiau pirkėjo ir pasiūlyti jam tai, ką jis norėtų atrasti savo kasdieniame valgiaraštyje.

Becukrius „Daumantų“ Karališkos linijos pomidorų padažą bei „Tradicinį“ kečupą jau galima rasti „Maxima“, „Norfa“ bei „Sanitex“ parduotuvėse.

TOP naujienos

Kaip apskaičiuojama senatvės pensija: teisininkai atskleidžia, ką reikia žinoti

Daugeliui gyventojų, tarp jų ir jau gaunančių pensiją senjorų, neretai kyla klausimų – kaip apskaičiuojama senatvės pensija, į kokius rodiklius yra atsižvelgiama ir ar...

Aukštos ir žemos maistinės vertės produktai: kaip pasirinkti tai, kas naudingiau sveikatai?

Sakoma, kad esame tai, ką valgome, o nuo mitybos pasirinkimų neabejotinai reikšmingai priklauso kiekvieno žmogaus savijauta ir sveikata. Visgi dažnam gyventojui dar trūksta žinių,...

Horoskopai liepos 15 dienai

AVINASTurite aktyvų savo gerbėją ir šalininką. Visa, ką pasakysite ar padarysite, bus interpretuota jūsų naudai. Šįvakar skirkite laiko atnaujinti ar palaikyti ryšiams su toli...

Išsiplėtusių paviršines kojų venų problemą galima išspręsianti

Kojų nuovargis, maudimas ar tinimas – venų varikozės liga sergantiems asmenims puikiai pažįstami ir gyvenimo kokybę stipriai apkartinantys pojūčiai. Šiai sveikatos būklei išspręsti Lietuvoje...

4 idėjos originaliam advento kalendoriui – jis džiugins ne mažiau nei eglutė

Ne tik žybsinčios lemputės, papuošta eglė ir cinamonu kvepiantys kepiniai apgaubia namus šventine nuotaika. Kasdienio džiaugsmo skaičiuojant laiką iki Kalėdų vis dažnesniuose namuose įneša advento kalendorius. Europoje, JAV puoselėjama ilgaamžė tradicija, pasak Vaidos Budrienės,...

„Iki“ praneša darbo laiką per Kalėdas ir Naujuosius metus: viena parduotuvė veiks visą parą

Artėjant didžiosioms metų šventėms, prekybos tinklas „Iki“ skelbia, koks bus parduotuvių darbo laikas šventiniu laikotarpiu. Siekiant apsipirkti patogiai, pirkėjai kviečiami apsipirkimą parduotuvėse planuoti iš anksto arba pasinaudoti e. prekybos galimybėmis. Vaida Budrienė, prekybos tinklo...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS